System GPS obecnie jest powszechnie wykorzystywany w życiu codziennym przez miliony osób, które nie mają nic wspólnego z militarną genezą systemu GPS. Bo GPS został zaprojektowany do zastosowań militarnych, ale do 1 maja 2000 roku sygnał GPS był celowo zniekształcany, by uniemożliwić cywilom dokładne odczytanie pozycji. (SA – Selective Availability). Sygnał uniemożliwiał uzyskanie dokładności większej niż 100 m.

Tak było do 1 maja 2000, gdy prezydent USA Bill Clinton udostępnił cywilom niezniekształcony sygnał systemu GPS. Od tego dnia cywile mogą się cieszyć dokładnością większą niż 10 m.

Już dwa dni później (3 maja 2000) Dave Ulmer zaproponował nową grę terenową użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. , która polega na chowaniu „skarbu” (ang. – cache), a następnie podaniu jego lokalizacji do publicznej wiadomości. Na wcielenie idei w życie nie trzeba było długo czekać i jeszcze tego samego dnia pierwsza skrytka została ukryta (współrzędne 45°17′27,6″N 122°24′48,0″W w okolicy miejscowości Estacada w Oregonie).

I tak powstał geocaching. Nazwa pochodzi od greckiego słowa geo (Ziemia) i angielskiego cache (chować, skrytka, schowek, kryjówka). 3 maja 2018 geocaching ma już 18 lat 🙂

 

Dave_Ulmer

Dave Ulmer

%d bloggers like this: